Triumf nad Košicami, 17-ročný mladík Dévai s prvými ôsmimi extraligovými gólmi

Prvé kompletné novoročné kolo Slovnaft handball extraligy prinieslo zaujímavé výsledky. Líder a úradujúci majster Tatran Prešov, ktorý prekvapujúco zaváhal vo víkendovej predohrávke v Košiciach, mal opäť namále. V domácom prostredí vydrel výhru nad HKM Šaľa 23:22. Šarišania išli do záverečnej desaťminútovky s päťgólovým náskokom (20:15), ale hostia sa potom trikrát dotiahli na rozdiel jedného gólu. Vyrovnania sa však nedočkali. V prípade košického tímu Crows sa potvrdilo, že po hodoch býva bolenie brucha. V sobotu získali skalp Tatrana, v stredu jasne prehrali v Nových Zámkoch s MHC Štart 29:34 a prišli o dôležité body v boji o 2. priečku. Naopak, Novozámčania si pripísali cenný bodový zisk a sú v hre o 4. pozíciu.

Zámčania bez zraneného Tilandyho síce prehrávali v úvode 2:4, ale neskôr strhli vedeniu na svoju stranu a od stavu 9:8 už do konca zápasu boli len vo vedení. Polčasový náskok narástol až na 5 gólov 18:13 a rovnakým rozdielom to bolo aj po záverečnom hvizde, napriek tomu, že v 55. minúte sme už vyhrávali aj o 7 gólov. Strelecky klasicky podržal tím druhý najlepší strelec SHE Tomáš Tschur s 9 zásahmi a parádny zápas zažil len 17-ročný dorastenec Tomáš Dévai, ktorý si pripísal rovno prvých osem zásahov v najvyššej slovenskej mužskej súťaži. Dvoma gólmi cez celé ihrisko sa taktiež blysol brankár Michal Meluš.

Vicemajster MŠK Považská Bystrica nemal problém potvrdil úlohu favorita u posledného družstva poradia, v Modre triumfoval 26:17 a je druhý. V zostávajúcom dueli ŠKP Bratislava pokazil Deziderovi Jakubičkovi návrat na topoľčiansku lavičku, keďže jeho družstvo prehralo v metropole SR 22:30. “Policajti” aj vďaka 6 gólom novej posily Derviša Birdahiča (v prvej časti sezóny pôsobil v Košiciach, pozn.) preskočili svojho súpera a posunuli sa na 7. stupienok.

Výsledky stredajších stretnutí 17. kola Slovnaft handball extraligy mužov 2019/2020:
HáO TJ Slovan Modra – MŠK Považská Bystrica 17:26 (9:16)
Najviac gólov: Hidaši 4 – Ivanicja 9, 176 divákov

ŠKP Bratislava – HK Agro Topoľčany 30:22 (15:9)
Najviac gólov: Birdahič 6 – Smetánka 6/1, 100 divákov

Tatran Prešov – HKM Šaľa 23:22 (11:10)
Najviac gólov: M. Straňovský 6 – Michniewicz a Prokop po 7, 234 divákov

MHC Štart Nové Zámky – Košice Crows 34:29 (18:13)
Najviac gólov: Tschur 9/1 – Ľoch 8, 150 divákov

Zdroj: slovakhandball.sk

Ohlasy po zápase 17.kola SHE s Košice Crows:

Peter Sporni (tréner MHC ŠTART):

“My sa v prvom rade veľmi tešíme týmto dvom bodom. Na Košice sme sa pripravovali a boli to dva vydreté body. Naša hra bola trochu strohá, chýbala tomu nápaditosť a trošku rýchlosti. Dva body sú však doma a sú dôležité, ktoré do tabuľky potrebujeme. Vyzdvihol by som výkon Tomáša Dévaia, pracujeme s ním u mužov dva týždne a je to naša budúcnosť. Rovnako ako Filip Juhás na krídle, sú to mladí chlapci, ktorí nám dnes veľmi pomohli. Takisto pomohol Miloš Lacena, ktorý prišiel na hosťovanie. Nemôžem taktiež zabudnúť na Tomiho Tschura a Gabiho Vadkertiho, ktorí potiahli tento zápas.”

Tomáš Dévai (strelec 8 gólov):

“Hralo sa mi veľmi dobre, dostal som veľa príležitostí sa ukázať a dúfam, že som nesklamal dôveru trénera. Nebol som nervózny, už som párkrát na mužských zápasoch bol a nastúpil som aj teraz počas prípravných zápasov.”

Tomáš Tschur (strelec 9 gólov):

“Čakali sme ťažký zápas, vzhľadom na to, že Košice cez víkend odohrali dobrý zápas s Prešovom. Na zápas sme sa pripravovali, hoci sme boli ešte troška poznačení víkendovým turnajom a mali sme trošku maródku. Košice začali voľnejšie, čo sme využili a v prvom polčase sme si vytvorili 5-gólový náskok, keď brankári súpera nemali práve najlepšiu úspešnosť. To bol podľa mňa rozhodujúci faktor v prvom polčase. V tom druhom sme si ho už dokázali postrážiť, hoci súper to dvakrát stiahol asi na tri góly, ale našťastie sme to dotiahli do víťazného konca. Myslím si, že čo sa týka sebavedomia, tak nám tento zápas môže veľmi pomôcť. Keď sa niektorí hráči ešte kompletne uzdravia a nabehnú do tréningového tempa, tak to bude ešte lepšie. V sobotu nás čaká náročný zápas, hoci s tabuľkovo slabším súperom, ale musíme sa naňho zodpovedne pripraviť a verím, že v sobotu Topoľčany porazíme a pôjdeme na štvrté miesto v tabuľke.”