Hádzanársky klub MHC ŠTART Nové Zámky má bohatú dlhoročnú históriu a je historicky najúspešnejším kolektívnym športom v meste Nové Zámky.
Prvá zmienka o hádzanej v Nových Zámkoch siaha už do obdobia medzi I. a II. Svetovou vojnou. V roku 1907 vzniká Novozámocká športová jednota pod skratkou ÉSE. Z príležitosti 30. výročia založenia tejto jednoty, týždenník „Nové Zámky a vidiek“ (Érsek-újvár és Vidéke), pod titulom „Miesto pre mládež“ zo dňa 06.02.1938 uvádza, ktoré športové oddiely reprezentovali mesto Nové Zámky od jej vzniku. Dozvedáme sa, že v roku 1926 bol založený prvý hádzanársky oddiel. Pani Bartová v rámci oddielu založila družstvo žien a bola prvou predsedníčkou hádzanárskeho oddielu od roku 1926 až do roku 1929 (Zdroj: Elemír Ponesz – Kronika Novozámockej hádzanej).
V Nových Zámkoch bola hádzaná mužov s 11 hráčmi založená v roku 1950. Iniciátorom za vytvorenie hádzanárskeho oddielu bol pán Arpád Spevák, tajomník TJ Slovan Nové Zámky. Prvým oficiálnym tajomníkom oddielu bol JUDr. Imrich Kádek, ktorý prakticky vykonával celú organizačnú prácu oddielu a viedol spisovú agendu. Hádzanú s 11 hráčmi hrali prevažne nadšenci z radov novozámockého gymnázia. Prichádzali na podnet profesora Izakoviča, ktorý vyučoval telesnú výchovu v škole a posielal svojich žiakov do oddielu mestského klubu. V škole sa zaoberali gymnastikou, atletikou a basketbalom. Prichádzali herne a kondične pripravení pre začiatky tohto športu. Vedúcim družstva bol Karol Vereš a trénerom Ľudovít Horváth. V sezóne 1950/1951 hrali hráči v súťaži o majstra Slovenska pod klubovým menom TJ Slovan Nové Zámky so súpermi: TJ Sokol E.S. Nové Zámky, Slavoj Palárikovo, TJ Hlohovec, Partizánske, Slovan Bratislava, Kovosmalt Trnava. Slovan Nové Zámky sa spolu s Partizánskym a Trnavou kvalifikoval na majstrovstvá ČSR v roku 1951, ktoré sa konali formou turnaja v Olomouci na Štadióne mieru od 25. do 30. septembra 1951.
Na návrh Československého zväzu telesnej výchovy a športu, sekcie hádzanej jarnou časťou súťaže roku 1953 zanikla hádzaná s 11 hráčmi. Toto rozhodnutie nadväzovalo na schválenie nových pravidiel so 7 hráčmi v roku 1949 v Štokholme, kde Medzinárodný zväz hádzanej tieto pravidlá odsúhlasil za účasti 100 národných zväzov pod názvom „Medzinárodná hádzaná“.
V roku 1953 na výročnej členskej schôdzi jednoty Slovan Nové Zámky bola odsúhlasená zmena názvu telovýchovnej jednoty na DYNAMO Nové Zámky. V Nových Zámkoch sa v tejto dobe objavuje viac oddielov, ďalším je TJ Sokol Elektrosvit Nové Zámky, ktorý sa v roku 1955 premenoval na SPARTAK ES Nové Zámky. Ďalším oddielom v tom čase bola TJ Lokomotíva Nové Zámky, od roku 1961 sa už objavuje súčasný názov klubu Štart Nové Zámky.
Hádzaná v Nových Zámkoch však naplno vstúpila do popredia a širšieho diváckeho povedomia až v roku 1996, kedy HC ŠTART prvýkrát v histórii postúpil do najvyššej celoštátnej súťaže. V roku 2000 sa náš klub stal účastníkom spoločnej česko-slovenskej súťaže HIL (Handball International League). Počas piatich rokov trvania súťaže sme sa stali jej najúspešnejším slovenským klubom. Neskôr sme sa v kategórii mužov v celoštátnej súťaži pravidelne objavovali medzi najlepšími troma klubmi na Slovensku a to až 9-krát.
Vychovali sme rad hráčov, ktorí patria nielen medzi slovenskú špičku, ale úspešne reprezentujú naše mesto aj Slovensko na medzinárodnom poli. Najúspešnejšími sú bez pochyby bratia Tomáš a Martin Straňovskí, ktorí boli reprezentantmi Slovenska a boli účastníkmi viacerých medzinárodných podujatí ako ME a MS. K ďalším úspešným odchovancom, reprezentantom Slovenska aj Maďarska patria Gabriel Vadkerti, Oliver Rábek, Attila Vadkerti, Viktor Szapu, Alexander Ivanov, Tomáš Szucs, Marek Galla, či Ronald Mojzes.