Prezident klubu Emil Mokryš by chcel nadviazať na úspešnú minulú sezónu

Bývalý dlhoročný kapitán nomozámockej hádzanej Emil Mokryš prebral klub v pozícii prezidenta v lete 2018 a hneď od začiatku deklaroval dôležitosť práce s mládežou. V tejto sezóne sa rozbieha projekt minihádzanej prípravok v rámci škôl a v pláne sú ďalšie projekty. Viac prezradil prezident MHC Štart Nové Zámky v rozhovore pre klubový web.

Na začiatok rozhovoru aktuálna téma, skúste opísať ako prebieha rekonštrukcia športovej haly.

Podľa mojich informácií sa ide podľa plánu. Jediný problém bol ohľadom pôvodného dodávateľa palubovky, toho úplne horného povrchu. Pôvodne mala byť 8 milimetrová vrstva inej farby, nakoniec sa hľadalo iné riešenie. Zohnala sa centimetrová vrstva, kombinácia farieb bude oranžovo-zelená. Hala by mala byť kompletne pripravená 14. augusta, čo je úplne super, pretože 17-18. augusta tu máme domáci turnaj MHC ŠTART CUP. Rekonštrukcia haly bola schválená v mestskom rozpočte – palubovka spolu so svietidlami vyšla približne na 150 000 EUR.

Výkladná skriňa klubu je samozrejme mužský tím. S akými výsledkami v blížiacej sa sezóne by ste boli spokojný?

Chceme určite nadviazať na to, čo bolo minulú sezónu. Podľa nás bol pre nás predchádzajúci ročník veľmi úspešný. Dá sa povedať, že jeden z najúspešnejších, čo sa týka všetkých kategórií. Zopakovať štvrté miesto vzhľadom na to, aký máme káder a rozpočet by bol opäť veľký úspech.

V polovici uplynulej sezóny sa menil tréner áčka, Marek Bózsoky bude vo funkcii pokračovať. Splnil očakávania?

V prvom rade by sme sa chceli poďakovať starému trénerovi Petrovi Spornemu, na ktorého pôsobenie Marek nadviazal. Peťo tu odviedol kus dobrej práce, pracoval tu šesť a pol roka, takže si veľmi vážime jeho prácu. Marek priniesol niečo nové, ako tréner sa vzdeláva, sleduje nové trendy, je kreatívny a vymýšľa nové veci. Treba mu dať určite priestor, zatiaľ to vyzerá dobre.

Pripravujú sa aj niektoré mládežnícke projekty, skúste niečo prezradiť.

Pripravujeme projekt minihádzanej prípravok v rámci škôl. Podľa mojich informácií máme zatiaľ dohodnutých šesť škôl a malo by sa zorganizovať asi 7 turnajov. Bude to pod hlavičkou primátora mesta. Skúsime rozbehnúť aj tento projekt a nájsť poprípade aj iné talenty ako zo ZŠ Nábrežná, ktorá je našim hlavným zdrojom mládeže.

Aké ťažké alebo ľahké je získať v Nových Zámkoch mládež pre hádzanú?

Čo sa týka detí od 1. do 9. ročníka na základných školách, tu problém nemáme. S tým, že na ZŠ Nábrežná funguje dlhodobý systém, deti chodia do hádzanárskych tried, takže príval detí v tomto veku máme. Čo je však väčším problémom a to nielen v našom klube sú dorastenecké kategórie. Hráči odchádzajú najmä kvôli škole. To by sme chceli zmeniť aj tým, že budeme hľadať talenty aj z iných škôl, pri ktorých je predpoklad, že keď už raz s hádzanou začnú, tak pri nej aj ostanú, pretože ich to baví a nie preto, lebo musia.

Čo je pre vás z pohľadu prezidenta klubu najdôležitejšie pri jeho vedení?

Keď som sa stal minulý rok prezidentom klubu, tak už od začiatku som chcel vniesť trochu systému do práce s mládežou. Čiže základ je určite mládež. Samozrejme, že nosným pilierom je áčko. Bez toho sa to nedá, oni to ťahajú a vďaka nim máme aj sponzorov. Ale najmä deti, tam chceme rozbehnúť viacero projektov.

Čo by ste si z pozície prezidenta klubu želali do blížiacej sa sezóny?

Večnou témou sú peniaze. Takže ako každá vláda alebo zastupiteľstvo by som si prial vyrovnaný rozpočet. To znamená, aby som mal reálne prostriedky, na to čo sľúbim. Zatiaľ sa nám to darí, ale s odretými ušami. Naozaj by som bol úprimne rád, keby sa táto situácia nielen u nás, ale aj celkovo v športe na Slovensku zmenila, pretože takto robiť šport je naozaj náročné.

Autor: MHC ŠTART Nové Zámky

Leave a Reply